A honlap célja és működése

A program legfontosabb céljai közé az alábbiak tartoznak:

  • a szénhidrát és inzulin kalkulátor
  • könnyű adatrögzítés
  • egyszerű visszakeresés
  • digramok a honlapon, illetve nyomtatható formában

A program célja, hogy a korábban rögzített értékek ismeretében a lehető legpontosabban adjon javaslatot a szénhidrát illetve inzulin mennyiségére. Ehhez elengedhetetlen, hogy:

  • rendszeresen rögzítsen adatokat
  • a lehető legnagyobb pontossággal vigyen fel adatot. Hiszen, ha 50g szénhidrátot ad meg reggelinek, de valójában csak 30g-ot fogyasztott, akkor az rontja a számítás pontosságát.
  • olyan adatokat is felvigyen, ami nem fér bele a diétába. Apróbb nasik stb. Szintén a pontosság miatt
  • legalább egy reggeli és esti vércukorszint mérés szükséges, hogy lássa a rendszer az emelkedés/csökkenést illetve annak mértékét

A következőkben részletesen bemutatom a honlap működését a regisztrációtól egészen az adatrögzítésig, lekérdezésen át a nyomtatható dokumentum előállításáig

1. lépés:Regisztráció

A regisztráció során a név, email cím, felhasználónév és jelszó mezők kitöltése kötelező. Ha vmelyik mezőbe nem megfelelő adatot írt, akkor a rendszer nem fogadja el a regisztrációt. És nem engedi tovább egészen addig amíg nem javította ki. Erről egy felugró ablakban értesítést kap.

Faktor és típus értelmezése

  • Faktor: egy olyan tényező, ami hatással lehet a vércukorszint alakulására, befolyásolhatja a beadandó inzulin mennyiségét.
  • Típus: Lehetőség van a faktort további, kisebb részekre bontani. Ilyen például az inzulinok típusai is. A regisztráció során nem kell kiválasztani az egyes típusokat, egyesével, elég csupán a faktort.

Ha egy faktoron belül nem talál megfelelő típust, akkor azt a mezőbe beírva, majd az OK gombra kattintva rögzítheti. Például, ha olyan inzulint használ, amit a felsorolás nem tartalmaz.


Ha van olyan faktor, ami hatással van a beadandó inzulin mennyiségére, viszont a lista nem tartalmazza azt, akkor ennek a rögzítésére az "Új faktor hozzáadása" mezőben van lehetőség:

A regisztráció, akkor volt sikeres, ha a bejelentkező felület jelenik meg, kitöltve a felhasználónévvel és jelszóval.

A bejelentkezés utána a következő felület jelenik meg:


  • 1:

    A rögzített értékek lista szerű megjelenítése, megkönnyíti az adatok ellenőrzését és visszakeresését. Valamint itt van lehetőség a törlésre is. A nyilak szolgálnak a léptetésre, valamint beállítható, hogy hány adat látszódjon egyszerre
  • 2:

    Az adatok felviteléhez szüksége felület. A regisztráció során megadott faktorok rögzíthetőek
  • 3:

    A szénhidrát/inzulin kalkulátor működéséhez elengedhetetlen szénhidrát/inzulin és vércukorszint rögzítése. A diagramon az elmúlt 40 nap átlag felbontóképessége látható. A felbontóképesség adja meg, hogy hány egység inzulin kell beadni adott mennyiségű szénhidráthoz.
  • 4:

    Az adatok diagram formában való megjelenítésére szolgál. Ha csak egy nap adatait szeretné látni, akkor a "-tól" mezőt kell kitölteni. Viszont, ha egy időszak átlagát szeretné látni, akkor "-tól" és az "-ig" mezőt is ki kell tölteni majd a "Lekérdezés gombra kell kattintani". Ha a PDF előállítása gombra kattint, akkor a rögzített értékek nem átlagolva jelennek meg egy letölthető dokumentumban, ha külön-külön minden egyes nap megtekinthető. Ügyeljen arra, hogy a rendszer legfeljebb 10 ilyen dokumentumon tud tárolni. Azonban akár 1 teljes évet is le tud tölteni, ha a '-tól' mezőbe januári, '-ig' mezőbe decemberi időpontot ad meg.
  • 5:

    A letölthető dokumentumok itt jelennek meg. Legfeljebb 10-et tárol el a rendszer. A szövegre bal gombbal kattintva letöltheti azt.
  • 6:

    A rögzített adatok diagram formában jelennek meg. A vércukorszint megfelelő kirajzolásához legalább 2 érték szükséges, mert ekkor tudja a rendszer kirajzolni azt megfelelően. Ügyeljen arra, hogy az X(vízszintes) tengelyen minden esetben az idő múlása látható, viszont az Y(függőleges) tengelyen minden esetben az adatnak megfelelő mértékegység. Valamint fontos, hogy a tengely skálázása(legkisebb és legnagyobb érték) is változik attól függően, hogy milyen nagyságúak az értékek melyeket rögzít. például, ha egy adott napon a legkevesebb elfogyasztott szénhidrát 5g volt és a legtöbb 150g, akkor a tengely maximum 150-nél lesz. Viszont egy olyan napon amikor ez a maximum 30g volt, akkor a maximum a 30g lesz!